Tema Fundit
» Windows 7 Professional x86-x64 - English / French / German / Spanish
Thu Feb 28, 2013 10:15 pm nga Mexhi

» Windows 7 Ultimate x86/x64 Sp1 Scooter 2013 Englisch
Thu Feb 28, 2013 10:09 pm nga Mexhi

» Windows 8 ALL Versions x64/x86 - JANUAR 2013
Thu Feb 28, 2013 9:59 pm nga Mexhi

» Nero Burning ROM 12.0.00800 Multilanguage
Sat Dec 15, 2012 8:56 pm nga s2008

» Sleepwalk with Me (2012) 720p BluRay x264-SPARKS
Sat Dec 15, 2012 8:35 pm nga s2008

» Universal Extractor v1.6.1.61 Retail + Portable
Fri Sep 28, 2012 9:48 pm nga stv2008

» ArcSoft TotalMedia Theatre Platinum v3.0.1.195 iNcl SimHD 3D Plug-in Retail
Fri Sep 28, 2012 9:36 pm nga stv2008

» Borderlands 2 - SKIDROW
Wed Sep 19, 2012 8:08 am nga Shpetimi

» F1 2012 - FLT
Wed Sep 19, 2012 8:06 am nga Shpetimi

» Pro Evolution Soccer 2013 Proper - RELOADED
Wed Sep 19, 2012 8:04 am nga Shpetimi

» Pro Evolution Soccer 2013 - SKIDROW
Wed Sep 19, 2012 8:02 am nga Shpetimi

» The Dark Knight Rises 2012 HDTS XViD UNiQUE
Sat Sep 15, 2012 3:34 pm nga Ardita

identifikimi

Harrova fjalkalimin

October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

Social bookmarking

Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  100 milion lekë për Muzeun Arkeologjik të Durrësit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

100 milion lekë për Muzeun Arkeologjik të Durrësit

Mesazh nga Jehona prej Wed Aug 17, 2011 4:04 am100 milion lekë për Muzeun Arkeologjik të Durrësit

Durrës – Muzeu Arkeologjik i Durrësit, ndër më të vjetrit në vend pritet t’i nënshtrohet një rukonstruksioni të plotë.
Rikonstruksioni i Muzeut Arkeologjik është projektuar nga Instituti i Monumenteve të Kulturës dhe me një investim me vlerë 100 milion lekë parashikohet ndryshimi i konstruksionit të godinës dhe i ekspozimit të objekteve, sipas standardeve më bashkëkohore.

Projekti përfshin edhe ngritjen në ambientet e tij të një biblioteke dhe një salle konferencash. Rikonstruksioni i Muzeut parashikohet të përfundojë në vjeshtën e vitit 2012, në prag të 100 vjetorit të pavarësisë.

Në ceremoninë e fillimit të projektit për rikonstruksionin ishte i pranishëm edhe Kryeministri Sali Berisha, i cili theksoi se duhet të hapen edhe muze të tjerë ku të paraqiten trashëgimitë kulturore të Shqipërisë. “Durrësi, në të gjithë lashtësinë e tij, ka qenë një qytet ndër më të rëndësishmit e më të spikaturit në Mesdhe. Durrësi ishte porti dhe qyteti, ku perandorët dhe perandori vendosën projektet e tyre të mëdha. Jo rastësisht këtu, Adriani ndërtoi amfiteatrin, themeloi bibliotekën, faktikisht, ndërtoi Durrësin e përjetësisë. E vërteta është se Durrësi është një pasuri shumë e madhe kulturore, një trashëgimi jashtëzakonisht e çmuar”, ka thënë kryeministri. /Start/
avatar
Jehona
Student
Student

Numri i postimeve : 16
Reputation : 7
Join date : 25/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi